Nejmladší čarodějnici byl rok a půl

Pardubice - Filipojakubská noc, předvečer Prvního máje, je od pradávna opředena pověrami. Lidé věřili, že v povětří poletuje spousta čarodějnic, které se slétají na sabat.
K Perníkové chaloupce pod Kunětickou horu, kde již potřetí soutěžily o Zlaté koště, jich letos dorazilo přes třicet. Nejmladší kouzelnici Juliáně, která na svém koštěti přiletěla z Pardubic, byl necelý rok a půl. "Letos je tu poprvé víc dětí než dospělých, tak budeme muset některé disciplíny trochu upravit," přiznal hlavní organizátor akce Luděk Šorm.
Nejmladší čarodějnici byl rok a půl
I tak tu ale bylo veselo. Ježibaby i černokněžníkové se trumfovali, kdo lépe ovládá své koště nebo kouzelnickou hůlku. Hlavní disciplínou pak bylo vykrajování perníčků.
"Upálit čarodějnici umí kde kdo. To my si pěkně narazíme soudek a pak je utopíme," žertoval Viktor Šotola, který, stejně jako řada dalších, využil slunečného počasí a vyrazil oslavovat na chatu. Posezení u táboráku, opékání buřtů nebo výlety do přírody, tak nejčastěji trávili lidé volno. Pod Kunětickou horou se to cyklisty a výletníky jen hemžilo. A podobně tomu bylo i včera.

Bujaré prvomájové veselice a průvody už jsou minulostí. Pouťové atrakce zely prázdnotou, všude ticho. "Časy, kdy se stály fronty na řetízák jsou pryč. Dneska jezdíme i pro jednoho člověka," přiznal jeden z majitelů pouťových atrakcí.

Místo střelnic, kolotočů a cukrové vaty dali lidé v Pardubicích raději přednost zámeckému parku nebo Zelené bráně.

"Sice to trochu fouká, ale dneska je nádherný výhled," liboval si Karel Bartůněk.

Také mítinky a oslavy na náměstích lidi moc nepřitahovaly. Na Duklu si s komunistickou stranou přišla na staré časy zavzpomínat jen hrstka důchodců a ani skákací hrad a soutěže pro děti, které na náměstí Československých legií pro děti připravili sociální demokraté, nepřilákaly davy.

Největší úspěch zkrátka slavilo počasí. A tak jedinou potíž mohli mít pouze milenci, hledající rozkvetlé třešně. "Byla teplá zima a jaro přišlo dřív. Třešně už jsou skoro odkvetlé. Ale myslím, že ani polibek pod jabloní nemusí být marný," říká zahrádkář František Drábek.

JAROSLAV POKORNÝ,
MF Dnes, Pardubický kraj, 2.5.2007 s.C3