V Rábech se sešli Jeníčkové a Mařenky

Stalo se tak v roubeném zámečku z roku 1882 ležícím přímo pod hradem Kunětická hora.
Jeníčkové a Mařenky se ve středu sešli u Perníkové chaloupky a pokusili se vytvořit český, evropský a světový rekord v největším setkání lidí těchto křestních jmen na jednom místě. Akci zaštítil známý moderátor Jan Rosák.
Setkání Jeníčků a Mařenek
Místem setkání se stal roubený zámeček postavený v roce 1882 v Rábech na Pardubicku, ležící přímo pod hradem Kunětická hora. V minulém století sloužil různým účelům a dnes je v něm umístěno Muzeum perníku a pohádek. Součástí svátečního setkání byla řada atrakcí pro děti i dospělé. Fungovala tu perníková matrika pro nositele jmen Jan a Marie, perníkářská dílna Ježibaby v Perníkové chaloupce, jezdil tu Jan Lucemburský na koni a všichni měli možnost si opéci buřty v ohništi pro 12 měsíčků. Zájemci mohli využít i svezení na koních či ve starobylém kočáru.
"Přišlo několik stovek lidí a kdyby bylo lepší počasí, účast by byla ještě vyšší," informoval Právo jednatel pořádající společnosti Kam na Pardubicku Luděk Šorm.
Setkání chtějí zopakovat
Podobná záležitost se tu letos konala poprvé. "Máme ale v úmyslu setkání opakovat každoročně a pokaždé překonávat předešlé rekordy," poznamenal.
V perníkové matrice se zapsalo 55 Jeníčků a 40 Mařenek. "Samostatně jsme také navíc evidovali manželské páry, které přišly čtyři," dodal.
Šorm pojmenoval areál kolem zámečku Perníkové hejtmanství a snaží se, aby se z něho stalo oblíbené výletní místo pro rodiny ze širokého okolí. "Exponáty do muzea, které je jediné svého druhu v republice, nám dodávají zejména soukromí perníkáři z celé republiky. Mají stále větší zájem, neboť pochopili, že to má smysl. Muzeum se bude postupně rozšiřovat," uvedl.
Dnes je v areálu umístěna řada atrakcí, jako například Perníkářská dílna Ježibaby, třináctá komnata s klenotnicí, pohádkový otáčivý domeček, vězení pro zloděje perníku, vyhlídka na Smolíčkova jelena, úl pro včelku Máju či saně pro Mrazíka.

Jiří Bednář
Právo - Východní Čechy,
7.7.2005 s.10

Text u fotografie: V perníkářské dílně Ježibaby si děti mohly vyrobit vlastní perník. Foto PRÁVO - Jiří Bednář