Medové Nebe, Peklo, Ráj...

Snad skoro každý si při vyslovení rčení "město perníku" vybaví Pardubice. A kde voní perník, tam se zákonitě objeví také perníková chaloupka. V Pardubicích se staví a zdobí "chaloupky" z perníkových plátů už pěkných pár let. Je to hezký suvenýr nebo dárek z našeho města.
Na slavné Východočeské výstavě v Pardubicích v roce 1903 početní návštěvníci obdivovali Perníkovou chaloupku jako vystřiženou z pohádky bratří Grimmů. V malé perníkové chaloupce si také hrály děti na už zrušeném dětském hřišti v Hronovické ulici...
Zač je pod Kuňkou perník...
Z půvabného, ale patřičně zchátralého loveckého zámečku Richarda Drascheho z roku 1882 v Rábech pod Kunětickou horou začala loni vznikat nová Perníková chaloupka jako výletní místo pro všechny, kteří mají rádi pohádky a medový perník.
Perníková chaloupka ®
"V této místnosti bude zanedlouho Medový ráj a asi tady bude růst stejně jako v Edenu strom. Bude se ale jmenovat Perníkovník, takže tady nebude trhat Eva jablko pro Adama, ale Mařenka pro Jeníčka," vykresluje nám další plány v Perníkové chaloupce Luděk Šorm. Foto: Tomáš Kubelka
Do Pekla po skluzavce
Nikoliv "dědkem" z Perníkové chaloupky, ale hlavním tvůrcem myšlenky, stavitelem, provozovatelem, ředitelem, turistickým průvodcem i administrátorem pohádkového areálu pod Kunětickou horou na plný úvazek je Luděk Šorm. Při každé naší návštěvě Perníkové chaloupky ho nalezneme v jiné roli a pokaždé také objevíme nějakou novinku. Tentokrát měl na sobě Luděk Šorm montérky a s tatínkem Františkem budovali ráj. Tedy nikoliv biblický ani pozemský, ale Medový ráj.
"Bude tady expozice medu a perníku a uprostřed jako v ráji bude růst strom. Nebude to jabloň, ale Perníkovník," vysvětluje nám svou představu Luděk Šorm. A už nás táhne do sousedních místností. "Tady zase bude Peklo, kam návštěvníci vjedou po skluzavce a kde bude planout i opravdový pekelný oheň. A pokračovat se bude do Nebe," říká milovník pohádek.
Perníková chaloupka ®
V Perníkové chaloupce bude Nebe, Peklo, Ráj navazovat na nedávno otevřený Svět skřítků a strašidel, kde bydlí Bloudílek ustaraný, Jedule poťouchlá, Všeteček zvídavý, Průvanice přízemní vzteklá a dalších skoro čtyřicet bytostí.

Pečení s Ježibabou

Perníková chaloupka s turistickými službami a různými pohádkovými a perníkovými atrakcemi má otevřeno každý den od 9 do 17 hodin. Při naší poslední návštěvě jsme například hovořili s rodinou z Benešova, která výlet spojila s návštěvou chrudimského loutkářského muzea. "Na návštěvnost si nemůžeme stěžovat, lidé mohou přijít i v tomto deštivém počasí. Třeba v pernikářské dílně Ježibaby je přijemně teplo a děti si mohou samy zkusit, jak se dříve pekly perníčky, tlačené do dřevěných forem," říká Luděk Šorm.

VLASTIMIL NOVÁK
Pardubické noviny 23.8.2005 s.9