Památky lákají školáky

Pardubice - Že se do kraje turisté moc nehrnou, je dávno známé. A tak se snaží kasteláni a ředitelé institucí přitáhnout do osiřelých muzeí školáky a připravit třídám program přesně na míru.
"Když přišel návštěvník do muzea, tak se jen díval a četl. To ale děti v dnešní době už nezaujme. Musejí poznávat více smysly. Snažíme se nyní vytvořit interaktivní koutky, kde může hlavně malý návštěvník, kterému pracuje naplno fantazie, zapojit více smyslů a odnést si z toho co nejvíce zážitků," řekla ředitelka Památníku doktora Emila Holuba Marcela Jeřábková.
"Zatím takových památek moc není. Mnohé se spokojí s tím, že nabídnou školám nabídkový list. Z nedávné praxe ředitelky si pamatuji, že jsem tyto nezábavné nabídky na školní výlety rovnou mazala," řekla krajská radní pro školství a zároveň památkovou péči Jana Pernicová.
Památek, které se snaží zaujmout a spolupracovat se školami však není přehršel. Kromě pracovníků zmíněného Holubova muzea v Holicích se aktivně snaží zabavit školáky v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě, Centru Bohuslava Martinů v Poličce, na Dostihovém závodišti v Pardubicích, Muzeu Perníku v Rábech nebo Národním kulturním památníku v Ležácích.
"Je to o lidech. Nalákat se snaží Východočeská galerie. Měla by to dělat i Krajská knihovna, ale ta podle mého spíš slouží městu," popsala Pernicová.
Pokud už památky osloví školáky, často se stává, že se do muzea či zámku vracejí s celou rodinou.

Mladá fronta DNES - pardubický kraj
18.4.2009 s. B1