Muzeum perníku zve na Vánoční jarmark v Perníkové chaloupce

Na celý prosinec se Muzeum perníku v Perníkové chaloupce u hradu Kunětická hora nedaleko Pardubic obléká do sváteční vánoční výzdoby.
Tradiční vůni perníku doplňuje řada různě nazdobených vánočních stromečků a dekorací, přičemž dominují netradiční ozdoby ze slámy, papíru, provázků, nití, ovoce, lineckého pečiva a perníčků. Ozdoby, z nichž návštěvníka osloví zručnost a laskavá duše jejich tvůrců. V kamnech Perníkářské dílny Ježibaby hoří a praská dřevo, Medovému ráji dominuje tzv. Trojanovický betlém z perníku. Pro děti je zvlášť atraktivní Ježíškovo nebe s Pohádkovým peklem pro všechny, co "kradou jako straky"...
Perníkový betlém Marie Musilové z Trojanovic
Ústřední motiv tzv. Trojanovického betlému v Muzeu perníku
Vánoce v Perníkové chaloupce vyvrcholí v sobotu 12. prosince 2009 od 9 do 17 hodin, kdy se koná tradiční Vánoční jarmark. Zváni jsou pouze řemeslníci, kteří prodávají vlastní výrobky, převážně ručně zhotovené: například krajky, výšivky, keramiku, dřevěné hračky, drátěné ozdoby a samozřejmě perníky. Vynikající perníkářka Dana Holmanová bude předvádět své mistrovství ve zdobení perníčků, pan Aleš Vostřez z Hořic v Podkrkonoší připraví tradiční dílnu staročeských perníků, při které si zájemci budou moci vytlačit perníček do dřevěné formy. Neopakovatelnou a jedinečnou atmosféru provoní také poslech a zpívání vánočních koled se souborem Pifferaios z Lázní Bělohradu. Novinkou letošního roku bude i setkání trampských řezbářů s tvůrčí dílnou a muzicírováním trampské kapely Půl-Ka.
Zájemci o netradiční dárek si kromě krásných rukodělných drobností od lidových trhovců budou moci v Realitní kanceláři perníkových nemovitostí zakoupit perníkovou chaloupku včetně pozemku, čísla popisného a Výpisu z katastru perníkových nemovitostí. Je ideální třeba pro novomanžele ("ať mají kde bydlet").
Za občerstvením běžte Ke všem čertům ("je to blíž než do Prčic") v přízemí Perníkové chaloupky nebo do Otesánkovy mlsárny vedle Perníkové matriky, jež slouží jako Síň slávy nositelů jmen Jan a Marie.
Medové zážitky z Perníkové chaloupky potěší všechny vaše smysly: zrak, sluch, hmat, čich i chuť. O adventu a Vánocích více než kdy jindy.

(šm)