Pozvánka na 11.12.: Předvánoční pohlazení se zpíváním a vyřezáváním

Na celý prosinec se Muzeum perníku v Perníkové chaloupce u hradu Kunětická hora nedaleko Pardubic obléká do sváteční vánoční výzdoby.
Tradiční vůni perníku doplňuje řada různě nazdobených vánočních stromečků a dekorací, přičemž vybíráme netradiční ozdoby ze slámy, papíru, provázků, nití, ovoce, lineckého pečiva a perníčků. Ozdoby, z nichž návštěvníka osloví zručnost a laskavá duše jejich tvůrců. V kamnech Perníkářské dílny Ježibaby hoří a praská dřevo, Medovému ráji dominuje tzv. Trojanovický betlém z perníku. Pro děti je zvlášť atraktivní Ježíškovo nebe s Pohádkovým peklem pod Perníkovou chaloupkou pro všechny, co "kradou jako straky"...
Perníkový betlém Marie Musilové z Trojanovic
Ústřední motiv tzv. Trojanovického betlému v Muzeu perníku
Vánoce v Perníkové chaloupce vyvrcholí v sobotu 11. prosince 2010 od 9 do 16.30 hodin, kdy se koná akce nazvaná Vánoční pohlazení. Zveme na ni nejširší veřejnost a řemeslníky, kteří prodávají vlastní výrobky, převážně ručně zhotovené: například krajky, výšivky, keramiku, dřevěné hračky, drátěné ozdoby a samozřejmě perníky - třeba od vynikající perníkářky Dany Holmanová, jež bude předvádět své mistrovství ve zdobení perníčků. Neopakovatelnou a jedinečnou atmosféru provoní také poslech a zpívání vánočních koled se souborem Pifferaios z Lázní Bělohradu.
Osvědčeným pohlazením na duši (stejně jako loni) bude po celý den setkání trampských řezbářů s tvůrčí dílnou a muzicírováním. Na 2. ročníku Předvánočního řezání se sejdou kamarádi z různých koutů republiky, kteří před návštěvníky Perníkové chaloupky neformálně předvedou své řezbářské umění, v příjemné pohodě si popovídají a zazpívají spolu se známými trampskými kapelami Půl-Ka a Fajado nebo se sólovými muzikanty.
Vánoce v Perníkové chaloupce 2009 - setkání řezbářů
Z prvního Předvánočního řezání 2009
Mimořádným a těžko opakovatelným zážitkem pro všechny přítomné bude bezesporu účinkování vzácných hostů z Moravy po 14. hodině: Pěveckého sdružení Vítězslav Novák ze Znojma, Smíšeného pěveckého sboru z Božic a žákyň místní ZUŠ. Sbormistr Jan Svoboda bude poté slavnostně uveden do Síně slávy Jeníčků a Mařenek v Perníkové chaloupce.
Vánoce v Perníkové chaloupce 2009 - setkání řezbářů
Kapela Půl-Ka v Perníkové matrice
Zájemci o netradiční dárek si kromě krásných rukodělných drobností od lidových trhovců budou moci v Realitní kanceláři perníkových nemovitostí zakoupit perníkovou chaloupku včetně pozemku, čísla popisného a Výpisu z katastru perníkových nemovitostí. Je ideální třeba pro novomanžele ("ať mají kde bydlet"). Pro opravdové a prozíravé "investory" doporučujeme Pardubické zlato a Zlato z Pardubic od Krále perníku.
O občerstvení se postarají Červená Karkulka, Otesánkova mlsárna a provozovna "U všech čertů - útulna a občerstvovna", která se nedávno proměnila a rozšířila služby návštěvníkům.
Medové zážitky z Perníkové chaloupky potěší všechny vaše smysly: zrak, sluch, hmat, čich i chuť. O adventu a Vánocích více než kdy jindy.

(šm)